Azi PSD a făcut cel mai murdar lucru din ultimii ani. Și l-a făcut zâmbind. Azi PSD a votat să îi scape de pușcărie pe Georgescu și Șoșoacă. În aceeași zi în care declara că luptă împotriva antisemitismului. Iată clar ce s-a întâmplat.
Parlamentul a adoptat legi care pedepsesc propaganda legionară, promovarea criminalilor de război, negarea Holocaustului. Legi votate de două ori, apărate la Curtea Constituțională, promulgate cu scandal. Legi care există exact pentru că oameni ca Georgescu și Șoșoacă există.
Georgescu e cercetat penal în baza lor. Șoșoacă e sub control judiciar în baza lor.
Azi, 42 de parlamentari AUR, SOS și POT au cerut abrogarea acestor legi. Toate. Dintr-o dată. Fără urmă de rușine. Și PSD a votat cu ei în comisie. Același PSD care azi dimineață, în plenul Senatului, de Ziua Solidarității cu Israel, declara sus și tare angajamentul ferm al României împotriva antisemitismului. Același partid. Același Senat. Interval de o oră.
Să nu uităm contextul, pentru că e important. Acum opt zile, PSD a votat moțiunea de cenzură care a doborât Guvernul Bolojan, alături de AUR, SOS și POT. Aceiași oameni. Aceeași listă. Și acum, în timp ce România nu are guvern și PSD negociază să formeze unul, primul gest concret al acestei alianțe e să voteze împreună abrogarea legilor antifasciste.
Coincidență? Întreabă-te: cui îi folosește?
Păi lui Georgescu, al cărui dosar se subțiază considerabil fără aceste legi. Șoșoacăi, care scapă de sub control judiciar. Tuturor celor din AUR și SOS care au trăit cu frica acestor legi deasupra capului.
PSD o să spună că e doar un vot de comisie. Că plenul e altceva. Că nu trebuie să exagerăm. E același discurs pe care îl ții când ești prins cu mâna în buzunarul altuia, stai să explic, nu e ce crezi tu, am vrut să verific cusăturile.
Nu mai explicați nimic. Votul e public. Ziua e publică. Contextul e public.
România a construit ani de zile un zid legal împotriva extremismului. Azi PSD a ridicat mâna să îl dărâme, în aceeași zi în care jura că îl apără.
Nu e incompetență. Nu e haos intern. Nu e confuzie.
E un serviciu făcut celor cu care împart patul acum. Se zice că politica e o curvă. Dar curvele măcar nu se prefac că sunt altceva.
Vlad Craioveanu
Descoperă mai multe la Curcubeul 🌈 The Rainbow | Romania
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

















